Program

WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY "POZNAŃSKIEJ WIOSNY MUZYCZNEJ" JEST BEZPŁATNY 

 

10 kwietnia 2013 (środa) godz. 19:00 Aula UAM

Koncert inauguracyjny 

Lech Bałaban altówka

Andrzej Tatarski fortepian

Malwina Paszek śpiew 

Anna Mróz dyrygent

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus 

 

Barbara Kaszuba Głosy gór na orkiestrę smyczkową i głos biały (2010)

Barbara Kaszuba Musique pour Amadeus na orkiestrę smyczkową (2013) – prawykonanie 

Marta Ptaszyńska Opowieść zimowa (1984)

Zbigniew Kozub Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową (2011) – prawykonanie

Henryk Mikołaj Górecki Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40 (1980)

Witold Lutosławski Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową (1954-58)

 

Wykonanie i prawykonanie utworów Barbary Kaszuby odbywa się i jest współfinansowane
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent”

 

 

 

 

11 kwietnia 2013 (czwartek) godz. 17:00 Sala Błękitna AM

Mateusz Loska kontrabas

Tomasz Citak skrzypce

Olga Winkowska skrzypce

Natalia Makuch wiolonczela

Tomasz Sośniak fortepian

Rafał Zapała live electronics

 

Philippe Boivin Zab ou la passion selon St-Nectaire na kontrabas solo (1982)

Karen Odrobna Gerardi … y una combra se echó e volar na kontrabas (2011)

Erkki-Sven Tüür Symbiosis na skrzypce i kontrabas (1996)

Francois Rabbath Poucha Dass na kontrabas solo (1968)

Ada Gentile Serene ombre na fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2011)

Michel Roth KAVALKADE Intermezzo z utworu PESSOA dla śpiewającego kontrabasisty (2008)

Katarzyna Taborowska Racing sounds na kontrabas preparowany i środki elektroniczne (2013) – prawykonanie 

Rafał Zapała Cleaner na kontrabas i live electronics (2013) – prawykonanie

Håkon Thelin Shared moments na kontrabas i taśmę (2008)

 

 

11 kwietnia 2013 (czwartek) godz. 19:00 Aula AM

RADAR ensemble

Ninon Gloger fortepian

Jonathan Shapiro perkusja

 

Morton Feldman King of Denmark na perkusję (1965)

Younghi Pagh-Paan PYON-KYONG na fortepian i perkusję (1982)

John Luther Adams Red Arc / Blue Veil na fortepian, perkusję i dźwięki przetworzone (2002)

Annette Schlünz Journal No 5 na fortepian (2011)

Dieter Mack Lalangan na perkusję i fortepian (1983)

 

Realizacja koncertu jest dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej

 

 

11 kwietnia 2013 (czwartek) godz. 21:30 Aula Nova AM

 XXII Muzyka z prądem

Przepych i asceza

 

Curtis Roads Sculptor (2001)

wizualizacja: Brian O’Reilly

 

Curtis Roads Fluxon (2002)

wizualizacja: Brian O’Reilly

 

Mateusz Ryczek Neptun na flet altowy i live electronics (2009)

Andrzej Łęgowski flet

Mateusz Ryczek live electronics

 

Curtis Roads Pictor alpha (2003) 

wizualizacja: Brian O’Reilly

 

Curtis Roads Pictor alpha (2003)

wizualizacja: Gary Kling

 

Alejandro Trapero Sult op. 26 (2006) 

Maciej Łakomy puzon

Lidia Zielińska elektronika

 

Curtis Roads Volt Air (I, II, III, IV) (2001-2003)

wizualizacja: Brian O’Reilly

 

Zhang Xiaofu Le chant interieur (1988/2000)

video: Ma Ge

choreografia: Małgorzata Kupsik

wykonawcy: Anna Kokocińska, Joanna Latusz, Michał Mroczkowski

 

 

przygotowanie i prowadzenie: Lidia Zielińska

opieka techniczna: Rafał Zapała

 

współpraca: CIME (Confederation International de la Musique Electroacoustique),

PSeME (Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektronicznej)

 

 

12 kwietnia 2013 (piątek) godz. 17:00 Aula Nova AM

Erik Drescher flet glissandowy

Lidia Zielińska live electronics i dyfuzja przestrzenna

Rafał Zapała live electronics

 

Artur Kroschel Mol-Par na flet glissandowy (2012)

Michael Maierhof splitting 39 na flet glissandowy, headjoint amplifikowany i taśmę (2012)

Nicolaus A. Huber SISTER SOUND na flet glissandowy i gongi (2012) - prawykonanie

Stefan Streich Wohin, Gevatter? na flet glissandowy (2012) - wykonanie nowej wersji
Lidia Zielińska 53 oddechy na flet glissandowy, taśmę wielokanałową i live electronics (2013) –  prawykonanie – utwór powstał na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

 

Peter Ablinger SS. GIOVANNI & PAOLO na flet glissandowy i pejzaż brzmieniowy (2012) 

Alvin Lucier Double Himalaya na flet i taśmę (2012)

 

 

 

12 kwietnia 2013 (piątek) godz. 19:00 Aula Nova AM

Lutosławski Piano Duo

Emilia Sitarz fortepian

Bartłomiej Wąsik fortepian

 

Monika Kędziora Exvenire. Dyptyk na dwa fortepiany (2011) 

Aleksander Kościów Liber Figurarum Aquae na dwa fortepiany (2002)

Janusz Stalmierski Grota na dwa fortepiany (2013) – prawykonanie

Wojciech Ziemowit Zych Rozedrgranie na dwa fortepiany (2006)

Marcel Chyrzyński Reflection No. 3 na dwa fortepiany (2013) – prawykonanie, zamówienie Festiwalu

Mauricio Kagel Capriccio na dwa fortepiany (2005)

 

 

12 kwietnia 2013 (piątek) godz. 21:30 Aula AM

Koncert Jubileuszowy – Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Meyer

Baltic Neopolis Quartet

Filip Lipski skrzypce

Łukasz Górewicz skrzypce

Emilia Goch altówka

Tomasz Szczęsny wiolonczela


Krzysztof Meyer Kwartet smyczkowy nr 6 op. 51 (1981)

Krzysztof Penderecki III Kwartet smyczkowy (2008)

Michał Dobrzyński II Kwartet smyczkowy „Orestes” (2013) – prawykonanie 

Henryk Mikołaj Górecki Quasi una fantasia. Kwartet smyczkowy nr 2 op. 64 (1990/91)

 

Koncert Jubileuszowy jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

 

13 kwietnia 2013 (sobota) godz. 12:00 Aula AM

Szeligowski, Dąbrowski – Wspomnienie

 

Tadeusz Szeligowski Sonata d-moll na fortepian (1949)

Joanna Marcinkowska fortepian

 

Florian Dąbrowski Siedem Pieśni do słów Paula Celana na sopran i fortepian (1989-90)

Barbara Tritt sopran

Justyna Chęsy fortepian

 

Jan Astriab Frazy na fortepian i klawesyn (1975) 

Anna Kozub fortepian

Maria Banaszkiewicz-Bryła klawesyn 

 

Teksty na temat twórczości Tadeusza Szeligowskiego, Floriana Dąbrowskiego oraz kompozytorów poznańskich wygłoszą Julia Gołębiowska, Zbigniew Kozub, Małgorzata Pawłowska i Ewa Rzanna-Szczepaniak. 

 

Koncert współorganizowany przez Katedrę Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej
 w Poznaniu.

 

 

13 kwietnia 2013 (sobota) godz. 13:30 Aula AM

Barbara Tritt sopran

Anna Paras fortepian

 

Dariusz Przybylski Sześć pieśni do słów Haliny Poświatowskiej na głos żeński
i fortepian op.14 (2004)

Tak bardzo cię kocham

Ptaku mego serca

Moje kolana ustępujące

Zgarnij mnie oczyma

Czy świat umrze trochę

Rozstanie jest ptakiem

 

Krystian Kiełb Entre nous… 280808, 6 pieśni na sopran i fortepian do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (2009)

Miłość

Światu

Titanic

Telegram

M…

 

Sławomir Czarnecki Źródło bijące op.11a [wersja II], pieśni na sopran i fortepian do słów Haliny Poświatowskiej (1989)

 

 

13 kwietnia 2013 (sobota) godz. 19:00 Aula Nova AM

Ensemble Aleph

Monica Jordan sopran

Dominique Clément klarnet, klarnet basowy

Lutz Mandler trąbka

Sylvie Drouin fortepian

Jean – Charles François perkusja

Noëmi Schindler skrzypce

Christophe Roy wiolonczela

 

Iannis Xenakis Charisma na klarnet i wiolonczelę (1971)

Bettina Skrzypczak Illuminationen na klarnet, wiolonczelę i fortepian (2008)

Grzegorz Pieniek Jede Nacht besucht uns ein Traum na klarnet basowy, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i perkusję (2012) 

Kurt Schwitters Ursonate (1922) – fragmenty

Artur Kroschel Suspension na klarnet basowy, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę i perkusję (2012) 

Barbara Kaszuba Les rêves des fous sont encore plus beaux na sopran, klarnet, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i perkusję (2012)

Georges Aperghis Les Sept crimes de l’amour na głos, klarnet i perkusję (1979)

 

 

13 kwietnia 2013 (sobota) godz. 21:30 Sala Błękitna AM

XXIII Muzyka z prądem

Rytuał Ziemi

 

Krzysztof Gawlas Rite of the Earth

(muzyka elektroniczna z dźwięków instrumentów ceramicznych)

 

budynek Aula Nova

11:00-23:00 ekspozycja instrumentów ceramicznych z projekcją video

18:30 i 21:00 improwizacja na instrumentach ceramicznych

autorzy i wykonawcy: Małgorzata Skałuba-Krentowicz i Katarzyna Handzlik-Bąk ceramika,

Anna Drobiec video

Instrumentaliści Akademii Muzycznej w Poznaniu

Krzysztof Gawlas elektronika

 

przygotowanie i prowadzenie: Lidia Zielińska

opieka techniczna: Rafał Zapała

 

współpraca: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie

 

WIOSNA MŁODYCH

 

10 kwietnia 2013 (środa) godz. 17:00 Aula AM

Koncert studentów Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu Akademii Muzycznej
w Poznaniu

 

Bronisław Kazimierz Przybylski Asteroidy I, II, IV (1978)            

studencki kwintet akordeonowy

Łukasz Nowakowski, Rafał Górczyński, Dominika Ratyniak,       

Hubert Lutka, Krzysztof Cabaj
                                                    

Marek Kunicki 1984 na obój i akordeon (2004)               

Jakub Kaszuba obój, Michał Gajda akordeon

 

Andrzej Krzanowski Relief na akordeon solo (1984)    

Paweł Sławiński akordeon 

 

Ewa Fabiańska Miniatures Sonoristiques na puzon solo (2012)            

Wojciech Jeliński puzon solo

 

Bogdan Dowlasz Postscriptum (1983)           

Łukasz Nowakowski akordeon 

 

Bogdan Precz Fusion na flet i akordeon (1988)                          

Klara Nowacka flet, Jan Skorupski akordeon

 

Radosław Mateja Concertino na fagot i smyczki (2012)                      

Agnieszka Siemiankowska fagot                                                                                            

studencka orkiestra smyczkowa pod dyr. Radosława Mateji

 

Agnieszka Zdrojek-Suchodolska Przestrzenie na 10 akordeonów (2013) – prawykonanie    

Teresa Adamowicz-Kaszuba, Krzysztof Cabaj, Rafał Górczyński, Krzysztof Grzegorzyca, Krzysztof Klorek, Hubert Lutka,  Łukasz Nowakowski, Dominika Ratyniak, Jan Skorupski,
Paweł Sławiński akordeony

 

Koordynator programu Teresa Adamowicz-Kaszuba

 

 

 

11 kwietnia 2013 (czwartek) godz. 9:00 i 11:00

Wiosną kwitną instrumenty – warsztaty dla dzieci 

Szymon Józwiak klarnet

Wojciech Jeliński puzon

Mateusz Loska kontrabas

Tomasz Sośniak fortepian

 

Przygotowanie i prowadzenie Ewa Fabiańska

 

Koncert współorganizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

 

ATELIER

 

11 kwietnia 2013 (czwartek) godz. 15:00 Sala Marszałkowska AM

Ada Gentile – wykład, spotkanie z kompozytorką

 

12 kwietnia 2013 (piątek) godz. 15:00 Sala Marszałkowska AM

Spotkanie z autorką i promocja książki

Ewa Schreiber Muzyka i metafora. Koncepcje kompozytorskie Pierre’a Schaeffera, Raymonda Murraya Schafera i Gérarda Griseya;

wyd. Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2012

prowadzenie Maria Majewska

 

13 kwietnia 2013 (sobota) godz. 16:00 Sala Błękitna AM

Erik Drescher – flet glissandowy, flet basowy; warsztaty dla kompozytorów i flecistów

 

Warsztaty współorganizowane przez Katedrę Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu.


WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY "POZNAŃSKIEJ WIOSNY MUZYCZNEJ" JEST BEZPŁATNY